Alergia na pyłki, na kurz, na składniki pokarmowe, na sierść zwierząt czy pleśń to tylko nieliczne przykłady uczuleń. Alergikom żyje się momentami trudno, a kiedy wiosną obficie pylą drzewa, dokucza im katar, łzawienie i kaszel. Niestety alergia nie zależy wyłącznie od pór roku i w zależności od rodzaju uczulającego alergenu, objawy mogą być dokuczliwe przez cały rok. Czynniki wywołujące alergię są obecne niemal wszędzie i trudno całkowicie wyeliminować kontakt z nimi. Dlatego warto rozważyć podniesienie komfortu życia alergików, stosując oczyszczacze powietrza.

Urządzenia te kojarzą się przede wszystkim ze smogiem, choć skala i zakres ich działania nie ogranicza się wyłącznie do oczyszczania powietrza z pyłu PM10. Są uzupełnieniem typowego leczenia farmakologicznego dla alergików, oczyszczając powietrze z uczulających zanieczyszczeń.

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem oczyszczacza powietrza jest takie działanie, by powietrze w pomieszczeniu było wolne od zanieczyszczeń i alergenów. W zależności od ceny urządzenia korzystają one z różnych technologii oczyszczania. Najpopularniejsze jest stosowanie filtrów HEPA, węglowych i wodnych, które nie tylko wyłapują z powietrza zanieczyszczenia, ale również alergeny. Dobra skuteczność oczyszczania zależy od ilości oraz jakości zastosowanych filtrów, a często urządzenia te wyposażone są dodatkowo w lampy UV, jonizatory oraz nawilżacze. Sam proces oczyszczania powietrza przebiega automatycznie, a zadaniem użytkownika jest dbałość o regularną wymianę lub czyszczenie filtrów. Alergeny są aktywne całą dobę, dlatego część oczyszczaczy powietrza wyposażona jest w tryb nocny, dzięki czemu przy niskiej emisji dźwięku są w stanie zapewnić komfort przez całą dobę.

Dobry oczyszczacz powietrza dla alergików poradzi sobie z usuwaniem z powietrza pyłków, kurzu, pleśni, grzybów, smogu i drobnoustrojów. Jeśli w domu jest alergik, posiadanie oczyszczacza powietrza jest konieczne. Dzięki temu urządzeniu powietrze w pomieszczeniu jest wolne od alergenów, co znacząco podnosi komfort życia czy pracy osoby borykającej się z alergią.