Yerba mate, to napój o niezwykłych właściwościach, który w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Ci, którzy jeszcze nie wypróbowali jego na własnej skórze, z pewnością zastanawiają się dla kogo tak właściwie polecana jest yerba mate i kto może ją pić. Otóż tak naprawdę z dobrodziejstw naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, czyli yerba mate może korzystać każdy – o ile oczywiście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, które to wiążą się głównie z zawartą w napoju w sporej dawce kofeiną.

Napar nie powinien być więc spożywany przez dzieci oraz osoby, które nie mogą być narażone na działanie kofeiny, a ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z niej muszą kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Tym zaś, którzy nie zaliczają się do żadnej z tych grup, pragniemy przestawić korzyści, jakie mogą osiągnąć poprzez rozsmakowanie się w tym niezwykłym napoju. Na wstępie warto zaznaczyć, że oprócz znanego wszystkim działania pobudzającego, yerba mate jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. W swoim składzie zawiera ona m.in. witaminę B1 i B2 odpowiedzialne za kondycję włosów, skóry i paznokci oraz usprawniające pracę mózgu czy witaminy A i C wspomagające odporność, wzrok i zapobiegające procesom starzenia, a także inne niezbędne dla organizmu minerały takie jak żelazo, magnez, potas, sód, fosfor czy siarka. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego świetnie sprawdzi się także u osób mających kłopoty z trawieniem.

Yerba mate pobudza wydzielanie żółci, zwiększa perystaltykę jelit oraz pobudza metabolizm. Działa również łagodząco na dolegliwości gastryczne oraz obniża stężenie „złego cholesterolu” zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju miażdżycy. Jej dodatkowym atutem, który docenią szczególnie przedstawicielki płci pięknej, jest pobudzanie syntezy kolagenu i elastyny – substancji odpowiedzialnych za utrzymanie zdrowej i jędrnej skóry. Najbardziej znane działanie yerba mate, czyli efekt pobudzenia i zastrzyku energii, posiada ona dzięki wysokiej zawartości kofeiny oraz teobrominy. Substancje te przeciwdziałają zmęczeniu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu, a dodatkowo, napój poprawia także nasze samopoczucie. Dzięki temu możemy stać się tylko bardziej wydajni np. w trakcie wykonywania obowiązków, ale do tego również bardziej szczęśliwi, a to chyba najlepsza zachęta do wypróbowania tego niezwykłego napoju na własnej skórze.

Każdego, kto szuka dodatkowych informacji na temat Yerba Mate odsyłamy na https://un-mate.pl/kategoria/yerba-mate.