Ciśnieniomierz to aparat pozwalający na mierzenie ciśnienia tętniczego. Osoby, które cierpią na nadciśnienie, dobrze znają rytuał wstawania rano i kontrolowania swoich pomiarów. Takie urządzenie powinno być elementem każdej domowej apteczki szczególnie osoby starszej. To właśnie z wiekiem problem z krążeniem rośnie. Jaki model będzie najlepszy dla osoby w podeszłym wieku?

Co wybrać dla seniora?

Wybrany model powinien charakteryzować się prostą obsługą i małą ilością przycisków. Senior winien samodzielnie móc go obsługiwać bez większych problemów. Kolejne zalety to duży ekran, na którym dobrze widać wyniki oraz brak konieczności osłuchu pulsu przez stetoskop. Pełna automatyka, wykluczająca konieczność pompowania powietrza przysłuży się osobom starszym, które mają problemy z zaciskiem dłoni. Sposób zasilania powinien obejmować dwa warianty: zasilacz, który podłączymy bezpośrednio do prądu oraz możliwość umieszczenia baterii wewnątrz. Szeroki mankiet ułatwi zakładanie urządzenia na ramię. Idealny ciśnieniomierz dla seniora powinien mieć minimum funkcji jednak warto, aby posiadał pamięć ostatnich pomiarów w celu porównania. Niektóre nowoczesne maszyny dysponują funkcją mowy, która ułatwia odczyt kontroli osobom niedowidzącym.

Dostępne modele

Istnieją dwa rodzaje ciśnieniomierzy, które są wykorzystywane przez pracowników służby zdrowia, jak i przez osoby prywatne. Pierwsze z nich to aparaty manualne, gdzie wyróżniamy urządzenia:

  • rtęciowe- mimo że dokładne w pomiarze, zawierają toksyczną rtęć,
  • zegarowe- wymagające kalibracji co jakiś czas.

Kolejne z nich to łatwiejsze w obsłudze modele cyfrowe, które można podzielić ze względu na automatykę i umiejscowienie podczas pomiaru:

  • półautomatyczne- wymagające użycia pompki,
  • automatyczne- samodzielnie pompujące powietrze do odpowiedniego poziomu,
  • naramienne- do umieszczenia na ramieniu,
  • nadgarstkowe- do umieszczenia na nadgarstku.

Dodatkowe zalety

Wartością dopełniającą kompletność ciśnieniomierza są elementy takie jak wskaźnik arytmii, oznakowanie słabej baterii oraz sygnał o błędzie w pomiarze. 

Więcej o ciśnieniomierzach przeczytać można na https://mamcisnienie.pl/.

Koniecznie doczytaj: http://mydietetycy.pl/dieta-a-nadcisnienie/