Metoda inhalacji stosowana od wieków jest jednym z najstarszych możliwości leczenia chorób alergicznych, dróg oddechowych dolnych i górnych, a także leczenia przeziębień. Wykorzystywana z powodzeniem przez setki lat. Do dziś uważana za bardzo dobrą formę radzenia sobie z problemami z wykrztuszaniem wydzielin z drzewa oskrzelowego czy też w stanach zapalnych.

Na czym polega inhalacja?

Inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej roztworów leków, aerozoli, olejków eterycznych, ziół czy też wód mineralnych. Możliwe jest stosowanie specjalnego aparatu, nebulizatora lub też wdychanie pary wrzącego płynu. Stosuje się najczęściej w ostrych stanach zapalnych dróg oddechowych i astmie oskrzelowej. Inhalacje z pary wodnej stosowane są w celu nawilżenia błon śluzowych, udrażniania nosa oraz obniżenia lepkości śluzu. Przez to oskrzela lepiej radzą sobie z odkrztuszaniem i oczyszczaniem co przyczynia się do łatwiejszego oddychania.

Czym można się inhalować?

W zależności od potrzeby najczęstszymi domowymi inhalacjami są te z ziół lub olejków eterycznych. Wyróżniamy m.in. inhalacje z:

– rumianku – właściwości przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne,

– szałwii – odkażające i przeciwzapalne,

– tymianku – przeciwkaszlowo,

– rozmarynu – przeciwbakteryjnie,

– imbiru – działanie napotne, udrożnienie nosa, poprawienie krążenia,

oraz inhalacje z soli mineralnych takich jak związki bromu, jodu, magnezu wapnia, potasu, strontu, krzem.

Aby wykonać inhalację należy zagotować około litra wody i dodać 5 kropel olejku eterycznego lub dwie łyżki ziół. dzieci starsze oraz dorośli nachylają głowę nad naczyniem z roztworem w odległości około 30 cm z narzuconym ręcznikiem. Należy wdychać powstałą parę wodną okolu 5-10 minut. U alergików i osób z astmą należy zachować szczególną ostrożność.

Natomiast stosując inhalacje z soli należy zorbie roztwór o proporcjach 1 część soli i 3 wody lub 1 część soli i 5 części wody w zależności od potrzeb. Niewielką ilość roztworu jodu można także pozostawiać w naczyniu do odparowania, odnosząc korzyści podobne do pobytu nad morzem.